  • MCP4342-502E/ST
MCP4342-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4342-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4342-502E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4342-502E/ST
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin MCP4342 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI129 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4342-502E/ST Overview
The file is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 4 embedded circuits.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.For this pentometer, there are 129 taps that protect against overcurrent.Pentometer consists of 129 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 14.For your reference, this programmable potentiometer contains 4 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 5000Ohm.In order for it to perform, it relies on 2.7V.The digi devices show 14 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.1.8V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.You can limit the flow by using 5kOhm.In the MCP4342 family, pentometer belongs.The mount is Surface Mount.There are 14 pins on this potentiameter.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.It is capable of delivering voltage at 3/5V.Digital Potentiometers family components are used in the pentometer.
MCP4342-502E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4342-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4342-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Analogue circuit
  • Audio level control
  • Optic fiber network
  • Cell phone
  • Refrigerator
  • Adjust VCOM settings
  • Communication device
  • Motor control
  • Industrial control circuits
  • Wheatstone bridges
Step5Bar-code shipping tag
MCP4342-502E/ST
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4342
  • Configuration
    Rheostat
    4
  • Nominal Supply Current
    450μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm