  • MCP4461-104E/ST
MCP4461-104E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4461-104E/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4461-104E/ST
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4461-104E/ST
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4461 Digital PotentiometersWiperLock? Series I2C257 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4461-104E/ST Overview
There are 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.A 257 tap protects this pentometer from overcurrents.In total, pentometer has 257 positions.This termination is designed for 20.In this programmable potentiometer, you will find 4 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.Performance is delivered by 2.7V power.A 20 pin can be seen in the digi devices.Surface Mount is the recommended mount direction.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 100kOhm.The MCP4461 family includes pentometer.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 20 pins.This digital variable resistor contains Mute, Selectable Address.3/5V is the voltage it can deliver.
MCP4461-104E/ST Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4461-104E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4461-104E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Low power system
  • Healthcare Products
  • DAC
  • Programmable computer
  • Programmable low pass filter
  • Used as voltage divider
  • Automotive electronics
  • Brightness of monitors
  • Adjust VCOM settings
Step5Bar-code shipping tag
MCP4461-104E/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Mute, Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    257
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4461
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Nominal Supply Current
    600μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C
  • Height
    1.05mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    4.5mm