  • MCP4531-103E/MS
MCP4531-103E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4531-103E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4531-103E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4531-103E/MS
Description:
8 Terminations8 Pin MCP4531 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4531-103E/MS Description
MCP4531-103E/MS is an 8-Bit Single/Dual I2C Digital POT with Volatile Memory. The MCP4531-103E/MS offers a wide range of product offerings using an I2C interface. This MCP4531-103E/MS supports 7-bit and 8-bit resistor networks, volatile memory configurations, and Potentiometer and Rheostat pinouts. The Operating and Storage Temperature Range is between -65 and 150℃. And the transistor MCP4531-103E/MS in the MSSOP-8 package with 473mW  power dissipation.
MCP4531-103E/MS Features
Single or Dual Resistor Network Options
Potentiometer or Rheostat Configuration Options
Zero-Scale to Full-Scale Wiper Operation
Low Wiper Resistance: 75(typical)
I2C Serial Interface - 100 kHz, 400 kHz, and 3.4 MHz Support
Resistor Network Terminal Disconnect Feature via the Terminal Control (TCON) Register
Brown-Out Reset Protection (1.5V typical)
Serial Interface Inactive Current (2.5 uA typical)
High-Voltage Tolerant Digital Inputs: up to 12.5V
MCP4531-103E/MS Applications
Industrial
Electronic point of sale (EPOS)
Enterprise systems
Datacenter & enterprise computing
Personal electronics
Tablets
Step5Bar-code shipping tag
MCP4531-103E/MS
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4531
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Height
    850μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm