  • MCP4532-502E/MS
MCP4532-502E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4532-502E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4532-502E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4532-502E/MS
Description:
8 Terminations8 Pin MCP4532 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4532-502E/MS Overview
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages contain it.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 129 taps.128 positions make up the pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.8 pins can be seen in The digi devices.In general, Surface Mount is recommended for mounting.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.It is possible to limit the flow with 5kOhm.A member of the family MCP4532 pentometer belongs to.The Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 8 pins.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.There are pentometer in the Digital Potentiometers family.
MCP4532-502E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4532-502E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4532-502E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Adjusting the LCD Display
  • Refrigerator
  • Voltage resistance conversion
  • Industrial control circuits
  • Motor control
  • Programmable power supplies
  • Automotive electronics
  • Industrial control
  • PC
  • Communication device
Step5Bar-code shipping tag
MCP4532-502E/MS
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    MCP4532
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
    75
  • Height
    950μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm