  • MCP4551-503E/MS
MCP4551-503E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4551-503E/MS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4551-503E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4551-503E/MS
Description:
8 Terminations8 Pin MCP4551 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4551-503E/MS Overview
Package 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) contains it.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.There are 257 taps to protect the overcurrent of this pentometer.256 positions make up the pentometer.8 terminations are designed in digital potentiometer.In the digi devices, there are 8 pins.Mount in the direction of Surface Mount.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V voltage.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.A flow rate limit of 50kOhm is possible.Pentometer is a member of MCP4551 family.Mounted by Surface Mount.There are 8 pins on this potentiameter.This digital variable resistor contains the value Mute, Selectable Address.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.
MCP4551-503E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4551-503E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4551-503E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Wheatstone bridges
  • Programmable voltage regulator
  • Industrial control circuits
  • Programmable computer
  • Programmable I to V converter
  • Automatic gain control
  • Healthcare Products
  • Joysticks
  • Stereo
  • Used as variable resistor
Step5Bar-code shipping tag
MCP4551-503E/MS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Mute, Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4551
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C
  • Height
    950μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm