  • MCP4631-103E/ST
MCP4631-103E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4631-103E/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4631-103E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4631-103E/ST
Description:
14 Terminations14 Pin MCP4631 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4631-103E/ST Overview
There is a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.Volatile starts the process of storing this pentometer.The digital analogic is secured using this package Tube.129 taps protect this pentometer against overcurrent.Pentometer consists of 128 positions.14 terminations are designed in digital potentiometer.In the digi devices, there are 14 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.MCP4631 is a family member.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.potentiameter with 14 pins.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.Contains 2 elements.
MCP4631-103E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4631-103E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4631-103E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Programmable I to V converter
  • Automatic detection of equipment
  • DC/DC conversion circuit
  • Household appliances
  • Adjustable gain amplifiers
  • Cell phone
  • Industrial control
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Low power system
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
MCP4631-103E/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4631
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Height
    1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm