  • MCP4631-502E/ST
MCP4631-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4631-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4631-502E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4631-502E/ST
Description:
MCP4631 Digital PotentiometersI2C129 PositionsMin 1.8V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
MCP4631-502E/ST Overview
There is a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.The pentometer is stored from Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.In this pentometer, there are 129 taps to prevent overcurrent.Positions are 129.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.In this case, the flow can be limited by 5kOhm.Pentometer is a member of MCP4631 family.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.14 pins are present on this potentiameter.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.125°C ensures stable operation.For reliability, it must operate at -40°C degrees Celsius.Maximum supply voltage is 5.5V.In this case, a supply voltage of 1.8V will be sufficient to power it.2 elements are present in digital analogic.Channels on the programmable potentiometer are 2.
MCP4631-502E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4631-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4631-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Programmable voltage regulator
  • Voltage resistance conversion
  • Medical equipment
  • Power calibration
  • Industrial control
  • Refrigerator
  • Modern office equipment
  • Audio Volume control
  • Analogue circuit
  • Programmable low pass filter
Step5Bar-code shipping tag
MCP4631-502E/ST
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Supplier Device Package
    14-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    129
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    Potentiometer
  • Number of Channels
    I2C
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.8V
  • Nominal Supply Current
    75
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C
  • Height
    1.05mm