  • MCP4631T-503E/ST
MCP4631T-503E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4631T-503E/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4631T-503E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4631T-503E/ST
Description:
14 Terminations14 Pin MCP4631 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4631T-503E/ST Overview
There are 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 129 taps to prevent overcurrent.128 positions make up the pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 14.The digi devices show 14 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.It can supply voltages up to 1.8V~5.5V.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.Limiting the flow with 50kOhm is possible.This object belongs to the MCP4631 family.The mount is Surface Mount.14 pins are available on this potentiameter.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.
MCP4631T-503E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4631T-503E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4631T-503E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Wheatstone bridges
  • Sensor trimming instrumentation
  • Gas detection circuit
  • Medical equipment
  • DAC
  • Healthcare Products
  • Cell phone
  • Used as programmable gain amplifier
  • Analogue circuit
  • Joysticks
Step5Bar-code shipping tag
MCP4631T-503E/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4631
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V