  • MCP4641-503E/ST
MCP4641-503E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4641-503E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4641-503E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4641-503E/ST
Description:
14 Terminations 2.7V 14 Pin MCP4641 Digital Potentiometers I2C 128 Positions
Quantity:
In Stock : 13506
Step5Bar-code shipping tag
MCP4641-503E/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4641
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm