  • MCP4651-103E/ST
MCP4651-103E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4651-103E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4651-103E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4651-103E/ST
Description:
14 Terminations14 Pin MCP4651 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Quantity:
In Stock : 9581
Purchasing and Inquiry
MCP4651-103E/ST Overview
There are 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.By Volatile, this pentometer begins to be stored.The digital analogic is secured using this package Tube.This pentometer is protected from overcurrent by 257 taps.Pentometer consists of 256 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 14.The digi devices shows the 14 pins.The mounting direction should be Surface Mount.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.The flow can be limited by 10kOhm.The MCP4651 family includes pentometer.Surface Mount mounts digital potentiometer.potentiameter with 14 pins.With this digital variable resistor, you can find Mute, Selectable Address.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.The element contains 2 elements.
MCP4651-103E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4651-103E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4651-103E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Adjustable gain amplifiers
  • Household appliances
  • Used as programmable gain amplifier
  • Industrial control circuits
  • Motor control
  • Testing equipment
  • Automatic detection of equipment
  • Power supply
  • LEDs
  • Communication device
Step5Bar-code shipping tag
MCP4651-103E/ST
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Mute, Selectable Address
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    MCP4651
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm