  • MFR-25FBF-12R4
MFR-25FBF-12R4
advertisement
Manufacturer No:
MFR-25FBF-12R4
HK JDW NO:
898-MFR-25FBF-12R4
Package:
Conformal
Datasheet:
MFR-25FBF-12R4
Description:
FIXED RESISTOR, 12.4Ohm, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
MFR-25FBF-12R4
  • Package / Case
    Conformal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    12.4Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Lead Length
    28mm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Diameter
    2.4mm
  • Length
    6.3mm