  • MK02/0-1A66-500W
MK02/0-1A66-500W
advertisement
Manufacturer No:
MK02/0-1A66-500W
HK JDW NO:
767-MK02/0-1A66-500W
Package:
Molded Body
Datasheet:
MK02/0-1A66-500W
Purchasing and Inquiry
MK02/0-1A66-500W Overview
Packages Molded Body contain magnetic position sensor modules. Magnetic position sensors need to operate with a 200V supply voltage. This sensors module draws 500mA current in general. In order for sensor modules to work, the maximum voltage should be 180V.
MK02/0-1A66-500W Features
Package / Case: Molded Body
MK02 Series
Operating Temperature: -30°C~80°C TA
Operating Supply Voltage: 200V
Response Time: 100 μs
MK02/0-1A66-500W Applications
  • Lighting actuation slave sensor
  • Reading of magnetic data storage media
  • Conducting objects
  • Reed switch replacement
  • Compressor speed
  • Exercise equipment
  • RPM measurement
  • Gear shift selectors and driver controls (PRNDL)
  • Security and military applications
  • Flow-rate sensing
Step5Bar-code shipping tag
MK02/0-1A66-500W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    Molded Body
  • Actuator Material
    Magnet
  • Operating Temperature
    -30°C~80°C TA
  • Published
    2003
  • Series
    MK02
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable
  • Type
    Reed Switch
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT -5 TO 80 DEGREE CENTIGRADE
  • Current Rating
    1.25A
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Body Breadth
    16.8 mm
  • Output Type
    SPST-NO
  • Lead Length
    500mm
  • Operating Supply Voltage
    200V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    180V
  • Contact Resistance
    150mOhm
  • Nominal Supply Current
    500mA
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    200V
  • Response Time
    100 µs
  • Switching Voltage
    200V
  • Sensing Method
    Magnetic
  • Housing
    PBT GLASS FIBRE REINFORCED
  • Measurement Range-Max
    10 mm
  • Measurement Range-Min
    4.5 mm
  • Width
    32.4mm
  • Body Height
    10mm