  • NCA1206X7R103K16TRPF
NCA1206X7R103K16TRPF
advertisement
Manufacturer No:
NCA1206X7R103K16TRPF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NCA1206X7R103K16TRPF
Package:
1206
Purchasing and Inquiry
NCA1206X7R103K16TRPF Overview
When seated, the maximum height reaches 1.3mm.This electrical device has a rated (DC) voltage of 16V.The coefficient of temperature is 15% ppm/°C.There is a case 1206 that contains the product.This part has a terminal pitch of 800μm.
NCA1206X7R103K16TRPF Features
the maximal height is 1.3mm
a rated (DC) voltage of 16V
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
a 800μm terminal pitch
NCA1206X7R103K16TRPF Applications
There are a lot of NIC Components NCA1206X7R103K16TRPF applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
NCA1206X7R103K16TRPF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Capacitance
    10nF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    800μm
  • Depth
    1.6mm
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Network Type
    ISOLATED C NETWORK
  • Number of Capacitors
    4
  • Height
    1.3mm
  • Height Seated (Max)
    1.3mm
  • Length
    3.2mm