  • NCP15WB473E03RC
NCP15WB473E03RC
advertisement
Manufacturer No:
NCP15WB473E03RC
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NCP15WB473E03RC
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
NCP15WB473E03RC
Purchasing and Inquiry
NCP15WB473E03RC Overview
A NTC thermistor comes in a Tape & Reel (TR) package. It's in the 0402 (1005 Metric) package for convenience. As a result, the resistance tolerance for NTC thermistors is ±3%. In order to ensure reliable performance, NTC thermistors should be set to -40°C~125°C. It is noted that these NTC thermistors have a total of 2 terminations. To make NTC thermistors work, the 2 pins must be connected. A component such as an electronic component can dissipate power of 0.1W. Thermistors manufactured by NTC are capable of dissipating a maximum of 100mW of power. The NTC thermistors can handle 3.8mA current without too much damage.
NCP15WB473E03RC Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP15 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
47kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 3.8mA
3% Tolerance
NCP15WB473E03RC Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP15WB473E03RC NTC Thermistors applications.
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Water heaters
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Temperature regulation and measurement
  • Heating systems
  • Automotive Electronics
  • Liquid Level Sensing
Step5Bar-code shipping tag
NCP15WB473E03RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NCP15
  • Tolerance
    3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    47kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    500μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    3.8mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    0.5 %
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    47k
  • B Value Tolerance
    ±1%
  • B25/85
    4108K
  • Thermal Sensitivity Index
    4050 K
  • B25/50
  • Length
    1mm