  • NCP18WB473E0SRB
NCP18WB473E0SRB
advertisement
Manufacturer No:
NCP18WB473E0SRB
HK JDW NO:
535-NCP18WB473E0SRB
Datasheet:
NCP18WB473E0SRB
Purchasing and Inquiry
NCP18WB473E0SRB Overview
An NTC thermistor is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). We have included it in the 0603 (1608 Metric) package for your convenience. NTC thermistors require a resistance tolerance of ±3% for them to function. It is recommended that NTC thermistors be set at -40°C~125°C to ensure reliable performance. The maximum operating temperature of NTC thermistors is 125°C. It is recommended that NTC thermistors be used at a temperature of -40°C in order to ensure reliability. It is imperative to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order to make it work. NTC thermistors can set a maximum power of 100mW. In general, NTC thermistors can keep their maximum power dissipation at 100mW.
NCP18WB473E0SRB Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP18 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
47kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
3% Tolerance
NCP18WB473E0SRB Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP18WB473E0SRB NTC Thermistors applications.
  • Heating systems
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Refrigeration
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Compensation of pressure sensors
  • CD players
  • Water heaters
  • Air-conditioning systems
  • Temperature detection of battery cells
Step5Bar-code shipping tag
NCP18WB473E0SRB
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    3%
  • Part Status
    Obsolete
  • Resistance
    47kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Lead Pitch
    600μm
  • Power - Max
    100mW
  • Accuracy
    0.5 %
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    47k
  • B Value Tolerance
    ±2%
  • B25/85
    4108K
  • B25/50
    4050K
  • Length
    1.6mm