  • NCP18XM221J03RB
NCP18XM221J03RB
advertisement
Manufacturer No:
NCP18XM221J03RB
HK JDW NO:
535-NCP18XM221J03RB
Datasheet:
NCP18XM221J03RB
Purchasing and Inquiry
NCP18XM221J03RB Overview
Usually, NTC thermistors are packaged in a Tape & Reel (TR). This is included in package 0603 (1608 Metric) for your convenience. When it comes to NTC thermistors, they have a resistance tolerance of ±5%. When using NTC thermistors, the temperature should be set to -40°C~125°C to ensure reliable operation. Having a total of 2 terminations, these NTC thermistors are comprised of a single NTC. In order to make the NTC thermistors function properly, the 2 pins must be connected. 0.1W of power can be absorbed by the electronic component. In general, NTC thermistors have a maximum power dissipation of 100mW. A maximum current of 2.1mA can be applied to NTC thermistors without deteriorating the fuse element excessively.
NCP18XM221J03RB Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP18 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
220Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 2.1mA
5% Tolerance
NCP18XM221J03RB Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP18XM221J03RB NTC Thermistors applications.
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature measurement and compensation
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Automotive Electronics
  • Liquid Crystal Display
  • Refrigeration
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature compensation for crystal oscillator
Step5Bar-code shipping tag
NCP18XM221J03RB
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    220
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    3545K
  • Thermal Sensitivity Index
    3500 K
  • B25/50
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    800μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    5%
  • Resistance
    220Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    2.1mA