  • NR3015T1R5N
NR3015T1R5N
advertisement
Manufacturer No:
NR3015T1R5N
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-NR3015T1R5N
Package:
Nonstandard
Datasheet:
NR3015T1R5N
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 1.5uH 30% 100KHz Ferrite 1.82A 0.048Ohm DCR 1212 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NR3015T1R5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • DC Resistance (DCR)
    48mOhm Max
  • Max DC Current
    1.8A
  • Frequency - Self Resonant
    87MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Case/Size Code
    1212
  • Inductance Tolerance
    30%
  • RMS Current (Irms)
    1.82A
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Height
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~120°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NR
  • Size / Dimension
    0.118Lx0.118W 3.00mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.1mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    1.82A
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    100kHz