  • NTPA74R0LB4A0
NTPA74R0LB4A0
advertisement
Manufacturer No:
NTPA74R0LB4A0
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NTPA74R0LB4A0
Package:
Datasheet:
NTPA74R0LB4A0
Purchasing and Inquiry
NTPA74R0LB4A0 Overview
There is a Tape & Box (TB) package for NTC thermistors. Providing NTC thermistors with a maximum operating temperature of 160°C facilitates reliable operation. Temperatures of -20°C are recommended for NTC thermistors to ensure reliability. A NTC thermistor can have a maximum current of 2.3A without too much damage to the fuse element.
NTPA74R0LB4A0 Features
Package/Case: Tape & Box (TB)
4Ohm Resistance
Current Rating of 2.3A
15% Tolerance
NTPA74R0LB4A0 Applications
There are a lot of Murata Electronics NTPA74R0LB4A0 NTC Thermistors applications.
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • LCD compensation
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Heating systems
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature detection of battery cells
  • Battery packs
Step5Bar-code shipping tag
NTPA74R0LB4A0
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Tolerance
    15%
  • Resistance
    4Ohm
  • Max Operating Temperature
    160°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Current Rating
    2.3A
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    264V
  • Diameter
    7.0104mm
  • Width
    5mm