  • PCR1E560MCL1GS
PCR1E560MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCR1E560MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PCR1E560MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
PCR1E560MCL1GS
Description:
PCR Series 56μF 25V Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can - SMD Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 56μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can - SMD. This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to PCR series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the PCR1E560MCL1GS capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~125°C. Nichicon PCR1E560MCL1GS is suitable to conduct the ripple current at 1.3A. PCR1E560MCL1GS Capacitor is mounted by PCB, Surface Mount. The typical values of Voltage - Rated DC are 25V. PCR1E560MCL1GS Capacitor. There are 3μA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has SMD/SMT terminations in total. Voltage - Rated often has values of 25V. The voltage for the part is specified as 25V volts. This device's minimum working temperature must not be less than -55°C. It's recommended that you utilize it when the temperature is below 125°C.
PCR Series
Capacitance: 56μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can - SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -55°C~125°C
There are great quantities of applications of PCR1E560MCL1GS Aluminum Polymer Capacitors.
  • Audio Crossover
  • DC/DC, DC/AC, and AC/AC converters
  • To enhance power efficiency
  • Motor Control
  • Smoothing Noise Filtering
  • PFC
  • Decoupling Noise Filtering
  • Voltage Doubling
  • Flashtube Ignition
  • Motor Start
Step5Bar-code shipping tag
PCR1E560MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PCR
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    6.6mm
  • Lead Pitch
    2.1mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    43mOhm
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    1.3A
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm
  • Length
    6mm