  • PDV10-21H-203A
PDV10-21H-203A
advertisement
Manufacturer No:
PDV10-21H-203A
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PDV10-21H-203A
Package:
Datasheet:
PDV10-21H-203A
Description:
Res Carbon Film POT 20K Ohm 20% 1/20W (30 X 17 X 8.3mm) Pin Thru-Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PDV10-21H-203A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    50mW
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Technology
    CARBON
  • Depth
    17mm
  • Construction
    Open Frame
  • Base Part Number
    PDV10
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Lead Length
    3.5mm
  • Adjustment Type
    Side
  • Taper
    Audio
  • Travel Range
    10mm
  • Fader Type
    Standard
  • Height
    3.9116mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    PDV
  • Size / Dimension
    Rectangular - 1.181Lx0.512W x 0.154 H 30.00mmx13.00mmx3.90mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    20kOhm