  • PESD12VS1UA,115
PESD12VS1UA,115
advertisement
Manufacturer No:
PESD12VS1UA,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PESD12VS1UA,115
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
PESD12VS1UA,115
Description:
NEXPERIA - PESD12VS1UA,115 - ESD-Schutzbaustein, 27 V, SOD-323, 2 Pin(s), 360 mW, PESD1 Series
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PESD12VS1UA,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    180pF
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Depth
    1.35mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PESD*S1U
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    12V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    100nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    22.5A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    27V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V Max
  • Peak Pulse Current
    22.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Max Surge Current
    22.5A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Breakdown Voltage
    13.3V
  • Capacitance @ Frequency
    160pF @ 1MHz
  • Max Breakdown Voltage
    12V
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • Length
    1.8mm