  • PIC18F452-I/PT
PIC18F452-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F452-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18F452-I/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC18F452-I/PT
Description:
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F452 44 Pin 40MHz 4.5V 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 6562
Purchasing and Inquiry
PIC18F452-I/PT Overview
There is a 44-TQFP package available. A total of 34 I/Os are on the Microcontroller. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. 8-Bit core is the basis for this Microcontroller. There is a FLASH type of memory for its program. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. It is part of the PIC® 18F series of electrical components. Its program memory size is 32KB 16K x 16. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 44 terminations on the IC chip, which means there are 44 terminations on the integrated circuit chip. 8-bits are used in Microcontroller. There is an output of 4.5V volts from the Microcontroller chip. MCU chip has NO DMA channels. 32kB is the memory size of the part. It is possible to find alternatives to the base part number PIC18F452 by using the part number search tool. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 40MHz. On the chip, there are 44 pins that can be accessed. A total of 4 timers/counters are included in the package. It counts 44 pins. The device is embedded with PIC CPU family. There are a total of 8 channels for the ADC on this board, so it has a total of 8 channels. The Microcontroller has 1 A/D converters. A total of 2 PWM channels are being used by the device.
PIC18F452-I/PT Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F452-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F452-I/PT Microcontroller applications.
  • Broadband technology
  • Projectors
  • Electronic jamming systems
  • Dishwashers
  • X-ray
  • Microwave ovens
  • Petrochemical
  • Set-top boxes
  • Calculator
  • Gas monitoring systems
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F452-I/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F452
  • Pin Count
    44
  • Lead Pitch
    500μm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    34
  • RAM Size
    1.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    40 μs
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of PWM Channels
    2
  • Height
    1.05mm
  • Length
    10.1mm
  • Width
    10.1mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Frequency
    40MHz