  • PLG0G122MCO1
PLG0G122MCO1
advertisement
Manufacturer No:
PLG0G122MCO1
HK JDW NO:
555-PLG0G122MCO1
Datasheet:
PLG0G122MCO1
Purchasing and Inquiry
PLG0G122MCO1 Overview
Systems need 5.9A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.ESR (Equivalent Series Resistance) of 9mOhm is observed in this electrical device.URdc must be set to 4V for stable operation.The dissipation factor for this part is 0.08 %.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PLG0G122MCO1 Features
5.9A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -55°C~105°C
PLG0G122MCO1 Applications
There are a lot of Nichicon PLG0G122MCO1 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PLG0G122MCO1
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    960μA
  • Ripple Current
    5.9A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.9A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm