  • PVM-10V470ME60E-R2
PVM-10V470ME60E-R2
advertisement
Manufacturer No:
PVM-10V470ME60E-R2
Manufacturer:
Elna America
HK JDW NO:
269-PVM-10V470ME60E-R2
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
PVM-10V470ME60E-R2 Overview
Systems need 2.31A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.The device has an ESR of 28mOhm.It supports 1.25Ohm as far as impedance goes.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
PVM-10V470ME60E-R2 Features
2.31A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 28mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
1.25Ohm is the value of impedance
an operating temperature of -55°C~105°C
PVM-10V470ME60E-R2 Applications
There are a lot of Elna America PVM-10V470ME60E-R2 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
PVM-10V470ME60E-R2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2006
  • Series
    PVM
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.31A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    1.25Ohm
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.31A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm