  • RAC02-12SGB
RAC02-12SGB
advertisement
Manufacturer No:
RAC02-12SGB
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RAC02-12SGB
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
RAC02-12SGB
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 2W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RAC02-12SGB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Weight
    12g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC02-GB (2W)
  • Size / Dimension
    1.33Lx0.87W x 0.75 H 33.7mmx22.2mmx19.0mm
  • Feature
    Universal Input
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-P4
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, FCC
  • Efficiency
    72%
  • Output Voltage
    12V
  • Input Voltage-Nom
    230V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    167mA
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Current
    167mA
  • Output Power
    2W
  • Max Output Voltage
    12V
  • Total Power Output-Max
    2W
  • Line Regulation
    ±2%
  • Load Regulation
    ±6%
  • Height
    19mm
  • Length
    33.7mm
  • Width
    22.2mm