  • RAC03-3.3SC/277
RAC03-3.3SC/277
advertisement
Manufacturer No:
RAC03-3.3SC/277
HK JDW NO:
655-RAC03-3.3SC/277
Package:
16-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
RAC03-3.3SC/277
Description:
AC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Step5Bar-code shipping tag
RAC03-3.3SC/277
    Select All
  • Mount
    PCB
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP Module, 5 Leads
  • Weight
    0.062lb 28.12g
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC03-SC/277 (3W)
  • Size / Dimension
    1.51Lx0.96W x 0.69 H 38.3mmx24.4mmx17.4mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    3W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    38.25mm
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-P5
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    71%
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    900mA
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    80V~305VAC
  • Output Power
    3W
  • Max Output Power
    3W
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    17.4mm
  • Width
    24.35mm