  • RAC10-12DA
RAC10-12DA
advertisement
Manufacturer No:
RAC10-12DA
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RAC10-12DA
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
RAC10-12DA
Description:
AC/DC CONVERTER +/-12V 10W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RAC10-12DA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Weight
    0.22lb 99.79g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC10-A (10W)
  • Size / Dimension
    2.52Lx1.77W x 0.87 H 64.0mmx45.0mmx22.0mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    10W
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P6
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    75%
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    380mA
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    380mA 380mA
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    380mA
  • Max Output Voltage
    12V
  • Voltage - Output 2
  • Isolation Voltage
    3kV
  • Line Regulation
    ±0.3%
  • Load Regulation
    ±0.5%
  • Height
    21.5mm
  • Length
    64mm
  • Width
    45mm