  • RAC15-24SB
RAC15-24SB
advertisement
Manufacturer No:
RAC15-24SB
HK JDW NO:
655-RAC15-24SB
Package:
8-DIP Module, 4 Leads
Datasheet:
RAC15-24SB
Description:
CONV AC/DC 15W 24V OUT SNGL T/H
Step5Bar-code shipping tag
RAC15-24SB
  • Package / Case
    8-DIP Module, 4 Leads
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.265lb 120.2g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC15-B (15W)
  • Size / Dimension
    2.52Lx1.80W x 0.94 H 64.0mmx45.6mmx23.8mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Applications
    Medical
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    15W
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Depth
    54mm
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    83%
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    625mA
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    625mA
  • Output Power
    15W
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    625mA
  • Max Output Power
    15W
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Height
    23.876mm