  • RAC40-12SB
RAC40-12SB
advertisement
Manufacturer No:
RAC40-12SB
HK JDW NO:
655-RAC40-12SB
Package:
7-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
RAC40-12SB
Description:
Switching Power Supplies Single
Step5Bar-code shipping tag
RAC40-12SB
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    7-DIP Module, 5 Leads
  • Weight
    0.618lb 280.32g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC40-B (40W)
  • Size / Dimension
    3.50Lx2.50W x 1.06 H 89.0mmx63.5mmx27.0mm
  • Feature
    OCP, OTP, SCP
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    40W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-T7
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    84%
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    3.33A
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    3.333A
  • Max Output Voltage
    12V
  • Total Power Output-Max
    39.996W
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Height
    25mm
  • Length
    89mm
  • Width
    63.5mm