  • RAC40-24SA
RAC40-24SA
advertisement
Manufacturer No:
RAC40-24SA
HK JDW NO:
655-RAC40-24SA
Package:
7-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
RAC40-24SA
Description:
CONV AC/DC 40W 24V OUT SNGL T/H
Step5Bar-code shipping tag
RAC40-24SA
    Select All
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    7-DIP Module, 5 Leads
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.618lb 280.32g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC40-A (40W)
  • Size / Dimension
    3.50Lx2.50W x 1.08 H 89.0mmx63.5mmx27.5mm
  • Feature
    OCP, OTP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Medical
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    40W
  • Max Power Dissipation
    40W
  • Depth
    89mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    83%
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    1.67A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    1.667A
  • Output Power
    40W
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    1.666A
  • Max Output Power
    40W
  • Isolation Voltage
    4kV
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Min Input Voltage (AC)
    90V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    27.432mm