  • RAC60-05SB
RAC60-05SB
advertisement
Manufacturer No:
RAC60-05SB
HK JDW NO:
655-RAC60-05SB
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
RAC60-05SB
Description:
CONV AC/DC 60W 5V OUT SNGL T/H
Step5Bar-code shipping tag
RAC60-05SB
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    0.684lb 310.26g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC60-B (60W)
  • Size / Dimension
    4.29Lx2.30W x 1.20 H 109.0mmx58.5mmx30.5mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    50W
  • Max Power Dissipation
    60W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    58.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    82%
  • Output Voltage
    4.5V
  • Max Output Current
    10A
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Voltage - Input
    85V~265VAC
  • Output Current
    10A
  • Output Power
    50W
  • Max Output Voltage
    5.5V
  • Current - Output 1
    10A
  • Isolation Voltage
    4kV
  • Line Regulation
    ±1%
  • Height
    30mm