  • RNL1C122MDS1PX
RNL1C122MDS1PX
advertisement
Manufacturer No:
RNL1C122MDS1PX
HK JDW NO:
555-RNL1C122MDS1PX
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
FPCAP, RNL Series 1200μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can Through Hole Tape & Box (TB)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 1200μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can. This capacitor is accessible in the Tape & Box (TB) packaging. It belongs to FPCAP, RNL series. This part is mounted in the way of Through Hole. The type of the RNL1C122MDS1PX capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon RNL1C122MDS1PX RNL1C122MDS1PX Capacitor RNL1C122MDS1PX Capacitor. Voltage - Rated often has values of 16V.
FPCAP, RNL Series
Capacitance: 1200μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can
Packaging: Tape & Box (TB)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of RNL1C122MDS1PX Aluminum Polymer Capacitors.
  • Server motherboards
  • Motor Control
  • Smoothing Noise Filtering
  • Power Factor Correction
  • Bypassing Noise Filtering
  • DC Link
  • Lighting Ballast
  • Power Line Buffering
  • Signal decoupling & power bypass
  • UPS Buffering
Step5Bar-code shipping tag
RNL1C122MDS1PX
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    750mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm