  • RR50E561MDN1
RR50E561MDN1
advertisement
Manufacturer No:
RR50E561MDN1
HK JDW NO:
555-RR50E561MDN1
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
FPCAP, RR5 Series 560μF 2.5V Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can Through Hole Bulk
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 560μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can. This capacitor is accessible in the Bulk packaging. It belongs to FPCAP, RR5 series. This part is mounted in the way of Through Hole. The type of the RR50E561MDN1 capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon RR50E561MDN1 is suitable to conduct the ripple current at 6.63A. RR50E561MDN1 Capacitor is mounted by Through Hole. The typical values of Voltage - Rated DC are 2.5V. There are 2 terminals embeded in RR50E561MDN1 Capacitor. There are 350μA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has Radial terminations in total. The part is packaged by Box. The dielectric materials are defined as ALUMINUM.
FPCAP, RR5 Series
Capacitance: 560μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can
Packaging: Bulk
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of RR50E561MDN1 Aluminum Polymer Capacitors.
  • Audio Crossover
  • To enhance power efficiency
  • Coupling or blocking
  • To reduce power noise & signal noise
  • Frequency Converters
  • PFC
  • Computer motherboards
  • UPS Buffering
  • Spot Welding
  • Flashtube Ignition
Step5Bar-code shipping tag
RR50E561MDN1
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    Box
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    350μA
  • Ripple Current
    6.63A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    663mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.63A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm