  • RT0402FRE0733RL
RT0402FRE0733RL
advertisement
Manufacturer No:
RT0402FRE0733RL
HK JDW NO:
898-RT0402FRE0733RL
Datasheet:
RT0402FRE0733RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 33Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 41089
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
SCOPE
This specification describes RT
series high precision - high stability
chip resistors with lead-free
terminations made by thin film
process.
APPLICATIONS
Converters
Printing equipment
Server board
Telecom
Consumer
FEATURES
Halogen Free Epoxy
RoHS compliant
Reducing environmentally
hazardous wastes
High component and
equipment reliability
Saving of PCB space
None forbidden-materials used in products/production
Step5Bar-code shipping tag
RT0402FRE0733RL
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    500μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Tin
  • Voltage - Rated
    50V
  • Radiation Hardening
    No
  • Resistance
    33Ohm
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.014 0.35mm
  • Power Rating
    63mW
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W