  • SFS44T35-7.5J384E-0DU
SFS44T35-7.5J384E-0DU
advertisement
Manufacturer No:
SFS44T35-7.5J384E-0DU
HK JDW NO:
192-SFS44T35-7.5J384E-0DU
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
SFS44T35-7.5J384E-0DU Overview
Sitting at 3.960 100.58mm height reaches the maximum height.Size/dimension of 2.120Dia 53.85mm is used.The chip is rated at 440V voltage.The product is packaged in a Radial, Can case.
SFS44T35-7.5J384E-0DU Features
the maximal height is 3.960 100.58mm
with the size / dimension of 2.120Dia 53.85mm
a voltage rating of 440V volts
SFS44T35-7.5J384E-0DU Applications
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
SFS44T35-7.5J384E-0DU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP) Film, Metallized
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SF, Dual Motor Start
  • Size / Dimension
    2.120Dia 53.85mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    440V
  • Capacitance
    7.5μF 35μF
  • Circuit Type
    Bussed
  • Number of Capacitors
    2
  • Height Seated (Max)
    3.960 100.58mm