  • SFT44T40-5J291E-00DU
SFT44T40-5J291E-00DU
advertisement
Manufacturer No:
SFT44T40-5J291E-00DU
HK JDW NO:
192-SFT44T40-5J291E-00DU
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
SFT44T40-5J291E-00DU Overview
The maximal height seated reaches 3.030 76.96mm.It operates on a size/dimension of 2.620Dia 66.55mm.The voltage - Rated of the chip is rated 440V voltage.A Radial, Can case is used for packaging the product.
SFT44T40-5J291E-00DU Features
the maximal height is 3.030 76.96mm
with the size / dimension of 2.620Dia 66.55mm
a voltage rating of 440V volts
SFT44T40-5J291E-00DU Applications
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
SFT44T40-5J291E-00DU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP) Film, Metallized
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    SF, Dual Motor Start
  • Size / Dimension
    2.620Dia 66.55mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    440V
  • Capacitance
    5μF 40μF
  • Circuit Type
    Bussed
  • Number of Capacitors
    2
  • Height Seated (Max)
    3.030 76.96mm