  • SMCJ160AE3/TR13
SMCJ160AE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ160AE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-SMCJ160AE3/TR13
Datasheet:
SMCJ160AE3/TR13
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ160AE3/TR13
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    178V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    259V
  • Peak Pulse Current
    5.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    160V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    178V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ