  • SMCJ54CHE3/9AT
SMCJ54CHE3/9AT
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ54CHE3/9AT
HK JDW NO:
884-SMCJ54CHE3/9AT
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ54CHE3/9AT
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ54CHE3/9AT
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Supplier Device Package
    DO-214AB (SMCJ)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Base Part Number
    SMCJ
  • Operating Supply Voltage
    54V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    60V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    15.6A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    96.3V
  • Clamping Voltage
    96.3V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    54V
  • Peak Pulse Current
    15.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    54V
  • Max Surge Current
    15.6A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Breakdown Voltage
    60V