  • SN74V215-10PAG
SN74V215-10PAG
advertisement
Manufacturer No:
SN74V215-10PAG
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74V215-10PAG
Package:
64-TQFP
Datasheet:
SN74V215-10PAG
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin 74V215 FIFO memory IC74V Series 9K 512 x 186.5ns
Purchasing and Inquiry
SN74V215-10PAG Overview
64-TQFP is a package that contains FIFO memory chip.It's packaged in the shape of a Tray .In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 9K 512 x 18 , which can be used to store applications and data.The temperature should be adjusted to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation.It is mounted in the Surface Mount position.To operate, the FIFO products requires a voltage supply of 3V~3.6V .A component in the 74V series, this is an memory logic.It has a maximum operating supply current of 35mA .The recommended mounting way is Surface Mount .In addition, it is among the members of the 74V215 family.A supply voltage of 3.3V is capable of producing high efficiency.A total of 64 terminations can be found in FIFO means.As far as the operation pins are concerned, they are 64 pins.The supply voltage should be set to 3.3V in order to achieve FIFO's maximum efficiency.There is a self-contained gadget within FIFOs .This part is equipped with an IC of type OTHER FIFO memory.It is capable of maintaining good accuracy with a frequency of 100MHz .As a result, Vsup is set at 3.6V (FIFO memory IC's maximum voltage supply).Ideally, the supply voltage (Vsup) should stay above 3V .By using 2 circuits, FIFO memory chip achieves enhanced flexibility.
SN74V215-10PAG Features
9K 512 x 18 memory size
74V series
Best part number of 74V215
FIFOs category
SN74V215-10PAG Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74V215-10PAG FIFOs Memory applications.
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Networking
  • Rate buffers
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Telecommunication
  • Data-acquisition systems
  • Battery Charger
  • Routers
  • Address mapping
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
Step5Bar-code shipping tag
SN74V215-10PAG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Weight
    274.706879mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    74V
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    74V215
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Size
    9K 512 x 18
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    35mA
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Bus Width
    18b
  • Direction
    Unidirectional
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Density
    9 kb
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Word Size
    18b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Uni-Directional
  • Retransmit Capability
    No
  • Programmable Flags Support
    Yes
  • Output Enable
  • Expansion Type
    Depth, Width
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1mm