  • SN74V235-20PAG
SN74V235-20PAG
advertisement
Manufacturer No:
SN74V235-20PAG
HK JDW NO:
815-SN74V235-20PAG
Package:
64-TQFP
Datasheet:
SN74V235-20PAG
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin 74V235 FIFO memory IC74V Series 36K 2K x 1812ns
Purchasing and Inquiry
SN74V235-20PAG Overview
FIFO memory chip is included in the 64-TQFP package.Tray case is used for packaging.Apps and data can be stored in the 36K 2K x 18 memory of the FIFO chip.It is recommended that the temperature of the system be regulated to 0°C~70°C for reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.It uses a supply voltage of 3V~3.6V to operate.This memory logic is part of the 74V series.Surface Mount is memory IC's recommended mounting method.In terms of its family, it is part of the 74V235 family.If the supply voltage is set to 3.3V , high efficiency can be achieved.FIFO consists of 64 terminations, which indicates that FIFO means is empty.As far as the operation pins are concerned, they are 64 pins.Its maximum operating current is 35mA .FIFO is recommended that the supply voltage be set to 3.3V for maximum efficiency.It is self-contained in FIFOs .This part is equipped with an IC of type OTHER FIFO memory.With a frequency of 50MHz , it maintains good accuracy.A FIFO memory IC's maximum supply voltage of 3.6V is set for Vsup.Keep the supply voltage (Vsup) above 3V for normal operation.FIFO memory chip offers enhanced flexibility due to its use of 2 circuits.
SN74V235-20PAG Features
36K 2K x 18 memory size
74V series
Best part number of 74V235
FIFOs category
SN74V235-20PAG Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74V235-20PAG FIFOs Memory applications.
  • One assembly
  • GPS Offender Tracking
  • Magnetic memories
  • PC peripheral
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Data
  • Event Recorder
  • Communications Systems
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • SPI Bus Flash Memory Devices
Step5Bar-code shipping tag
SN74V235-20PAG
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    74V235
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    36K 2K x 18
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    35mA
  • Max Supply Current
    35mA
  • Access Time
    12ns
    Unidirectional
  • Memory Width
    18
  • Density
    36 kb
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Word Size
    Uni-Directional
  • Retransmit Capability
    No
  • Programmable Flags Support
  • Length
    10mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Weight
    274.706879mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74V
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V