  • SN74V273-15PZA
SN74V273-15PZA
advertisement
Manufacturer No:
SN74V273-15PZA
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74V273-15PZA
Package:
80-LQFP
Datasheet:
SN74V273-15PZA
Description:
80 Terminations3.3V 80 Pin 74V273 FIFO memory IC74V Series 288K 16K x 18 32K x 910ns
Purchasing and Inquiry
SN74V273-15PZA Overview
You will find FIFO memory chip in the 80-LQFP package.In the shape of a Tray , it's packaged.Apps and data can be stored in the 288K 16K x 18 32K x 9 memory of the FIFO chip.It is recommended that the temperature be regulated to 0°C~70°C to ensure reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.Operating voltage is 3.15V~3.45V .It is a member of the 74V series .Mounting it in Surface Mount is recommended.A member of the 74V273 family, it has the following characteristics.A supply voltage of 3.3V allows for high efficiency.FIFO means contains 80 terminations.The operation pins are 80 pins.In order for FIFO design to operate, a maximum current of 35mA is required.Set the supply voltage to 3.3V to ensure FIFO's maximum efficiency.The gadget is self-contained and can be found in FIFOs .It has a OTHER FIFO memory type IC.With a frequency of 66.7MHz , it exhibits good accuracy.The FIFO memory IC's maximum supply voltage is set to 3.45V .As a general rule, keep the supply voltage (Vsup) above 3.15V in order to ensure normal operation.By using 2 circuits, FIFO memory chip has greater flexibility.
SN74V273-15PZA Features
288K 16K x 18 32K x 9 memory size
74V series
Best part number of 74V273
FIFOs category
SN74V273-15PZA Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74V273-15PZA FIFOs Memory applications.
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Portable Information Devices
  • Video Processing
  • Controlled baseline
  • Fabrication Site
  • Magnetic memories
  • Signal processing
  • Product traceability
  • Alarm System
  • Game Consoles
Step5Bar-code shipping tag
SN74V273-15PZA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    35mA
  • Max Supply Current
    35mA
  • Access Time
    10ns
  • Data Bus Width
    18b
  • Direction
    Unidirectional
  • Organization
    16KX18
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Density
    288 kb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Uni-Directional
  • FWFT Support
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Expansion Type
    Depth, Width
  • Cycle Time
    15 ns
  • Height
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Number of Pins
    80
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    74V
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    80
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    66.7MHz
  • Base Part Number
    74V273
  • Function
    Synchronous
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.45V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.15V