  • SN74V293-6GGM
SN74V293-6GGM
advertisement
Manufacturer No:
SN74V293-6GGM
HK JDW NO:
815-SN74V293-6GGM
Package:
100-LFBGA
Datasheet:
SN74V293-6GGM
Description:
100 Terminations 3.3V 100 Pin 74V293 FIFO memory IC 74V Series 1.125M 64K x 18 128K x 9 4.5ns
Quantity:
In Stock : 9
Step5Bar-code shipping tag
SN74V293-6GGM
  • Package / Case
    100-LFBGA
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74V
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    166MHz
  • Base Part Number
    74V293
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.45V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.15V
  • Memory Size
    1.125M 64K x 18 128K x 9
  • Max Supply Current
    35mA
  • Access Time
    4.5ns
    Unidirectional
  • Organization
    64KX18
  • Memory Width
    18
  • Density
    1.1 Mb
  • Standby Current-Max
    0.015A
    Uni-Directional
  • FWFT Support
    Yes
  • Alternate Memory Width
    9
    Depth, Width
  • Cycle Time
    6 ns
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    10mm