  • SPCX121M06R
SPCX121M06R
advertisement
Manufacturer No:
SPCX121M06R
HK JDW NO:
192-SPCX121M06R
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
SPCX121M06R
Description:
SPCX Series 120μF 6V Aluminum Polymer Capacitors ±20% 2917 (7343 Metric) Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 120μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of 2917 (7343 Metric). This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to SPCX series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the SPCX121M06R capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -40°C~105°C. Cornell Dubilier Electronics (CDE) SPCX121M06R is suitable to conduct the ripple current at 2.7A. SPCX121M06R Capacitor is mounted by Surface Mount. The typical values of Voltage - Rated DC are 6V. There are 2 terminals embeded in SPCX121M06R Capacitor. There are 0.0756mA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has SMD/SMT terminations in total. The part is packaged by TR, 13 INCH.
SPCX Series
Capacitance: 120μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -40°C~105°C
There are great quantities of applications of SPCX121M06R Aluminum Polymer Capacitors.
  • Bypassing Noise Filtering
  • To enhance power efficiency
  • Frequency Converters
  • To reduce power noise & signal noise
  • Decoupling Noise Filtering
  • Motor Start
  • Signal decoupling & power bypass
  • Flashtube Ignition
  • Coupling or blocking
  • Server motherboards
Step5Bar-code shipping tag
SPCX121M06R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SPCX
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0756mA
  • Ripple Current
    2.7A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm