  • STPS20M80CG-TR
STPS20M80CG-TR
advertisement
Manufacturer No:
STPS20M80CG-TR
HK JDW NO:
761-STPS20M80CG-TR
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
STPS20M80CG-TR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STPS20M80CG-TR
    Select All
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STPS20
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    30μA @ 80V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    740mV @ 10A
  • Forward Current
    20A
  • Max Reverse Leakage Current
    30μA
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    220A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    905mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    80V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    30μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    80V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    220A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    220A
  • Height
    4.6mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    9.35mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Max Power Dissipation
    6.7kW