  • STTH16003TV1
STTH16003TV1
advertisement
Manufacturer No:
STTH16003TV1
HK JDW NO:
761-STTH16003TV1
Package:
ISOTOP
Datasheet:
STTH16003TV1
Purchasing and Inquiry
STTH16003TV1 Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 1.2V.Keeping the surge current under 800A and preventing it from exceeding it should be the rule.A forward voltage of 160A will enable the device to operate.Using the part, you can draw a current of 180A.There is a reverse voltage peak of 200μA on devices like this one.
STTH16003TV1 Features
1.2V forward voltage
a peak voltage of 200μA
a reverse voltage peak of 200μA
STTH16003TV1 Applications
There are a lot of STMicroelectronics STTH16003TV1 applications of rectifier diode array.
  • Rectifiers for UBS
  • General Rectification
  • Battery chargers
  • Crowbar applications
  • Rectifier for drives applications
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
Step5Bar-code shipping tag
STTH16003TV1
  • Factory Lead Time
    31 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ISOTOP
  • Number of Pins
    4
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Current Rating
    180A
  • Base Part Number
    STTH160
  • Pin Count
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 300V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 80A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    160A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    800A
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    300V
  • Average Rectified Current
    60A
  • Reverse Recovery Time
    80 ns
  • Peak Reverse Current
    200μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    300V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    800A
  • Reverse Voltage
    300V
  • Diode Configuration
    2 Independent
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    800A
  • Recovery Time
    80 ns
  • Height
    9.1mm
  • Length
    38.2mm
  • Width
    25.5mm