  • T2K212BJ105KD-T
T2K212BJ105KD-T
advertisement
Manufacturer No:
T2K212BJ105KD-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-T2K212BJ105KD-T
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
T2K212BJ105KD-T
Purchasing and Inquiry
T2K212BJ105KD-T Overview
When seated, the height reaches 0.033 0.85mm.Size/dimension is set to 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.X5R is the temperature coefficient.In a 0805 (2012 Metric) case, the product is packaged.Part number 1mm has a fixed terminal pitch.Rated DC is 25V for this electrical part.
T2K212BJ105KD-T Features
the maximal height is 0.033 0.85mm
with the size / dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
A temperature coefficient of X5R
a 1mm terminal pitch
T2K212BJ105KD-T Applications
There are a lot of Taiyo Yuden T2K212BJ105KD-T applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
T2K212BJ105KD-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    2
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Voltage
    25V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    2
  • Height
    850μm
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.85mm