  • T494B336K010AT
T494B336K010AT
advertisement
Manufacturer No:
T494B336K010AT
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T494B336K010AT
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T494B336K010AT
Purchasing and Inquiry
T494B336K010AT Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 246mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.4Ohm.The leakage current of this capacitor is 3.3μA. Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 6 %.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
T494B336K010AT Features
246mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 3.3μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T494B336K010AT Applications
There are a lot of KEMET T494B336K010AT applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • Computer
  • General purpose
  • Industrial
  • Automotive ECU
  • Consumer
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
T494B336K010AT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    T494
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    1.9mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.4Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    3.3μA
  • Ripple Current
    246mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm