  • T520D337M004ATE040
T520D337M004ATE040
advertisement
Manufacturer No:
T520D337M004ATE040
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T520D337M004ATE040
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520D337M004ATE040 Overview
The ripple current for this part is 600mA.In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 40mOhm @ 100kHz.There is 132μA leakage current in this capacitor.Capacitance is 330μF, so it operates with no capacitance.Providing a rated voltage (DC) (Urdu) is required for it to function properly.It operates with the voltage - rated DC of 4V to ensure its reliability.A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.Operating at [0.122 3.10mm°C]°C seated height makes it stable.
T520D337M004ATE040 Features
600mA ripple current
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 132μA
with a capacitance of 330μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520D337M004ATE040 Applications
There are a lot of KEMET T520D337M004ATE040 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • Smart phone
  • Tablets
  • LCD TV
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
T520D337M004ATE040
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    KO-CAP® T520
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    40mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    132μA
  • Ripple Current
    600mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm