  • T528M227M004ATE150
T528M227M004ATE150
advertisement
Manufacturer No:
T528M227M004ATE150
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T528M227M004ATE150
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T528M227M004ATE150 Overview
In this case, the ripple current of the part is equal to 1.2A.In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 150mOhm @ 100kHz.It is capable of supporting leakage currents of 88μA.This device operates with a capacitance of 220μF.4V needs to be supplied with rated (DC) voltage (Urdu) to function correctly.As a result, it operates with a voltage rating of 4V.There is a voltage of -55°C~105°C on the AC rated power supply.The product has a maximum height seated of 0.059 1.50mm°C which makes it stable to operate.
T528M227M004ATE150 Features
1.2A ripple current
a 150mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 88μA
with a capacitance of 220μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
T528M227M004ATE150 Applications
There are a lot of KEMET T528M227M004ATE150 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • Smart phone
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
T528M227M004ATE150
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    KO-CAP® T528
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    150mOhm
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 7/13 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    88μA
  • Ripple Current
    1.2A
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    M
  • Height
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm