  • T541X336M035BH8710
T541X336M035BH8710
advertisement
Manufacturer No:
T541X336M035BH8710
HK JDW NO:
417-T541X336M035BH8710
Purchasing and Inquiry
T541X336M035BH8710 Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 60mOhm @ 100kHz.With a capacitance of 33μF, it operates.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.35V voltage allows for high efficiency.In the seated position, it has a maximum height of 0.169 4.30mm°C, so it is stable under all conditions.
T541X336M035BH8710 Features
a 60mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 33μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 35V
T541X336M035BH8710 Applications
There are a lot of KEMET T541X336M035BH8710 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X336M035BH8710
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm